Juha Vuorinen, Kenneth Eriksson
Vuorisen vieraana Kenneth ”Kentsu” Eriksson
Rikostutkija kertoo.
Vuorisen vieraana -sarjan kolmannella kaudella Juha Vuorisen hiillostettavana on entinen rikosylikonstaapeli Kenneth ”Kentsu” Eriksson.
Tällä kaudella Vuorisen vieraana -sarjassa Juha Vuorisen Tuusulan-kotistudioon pystytettyyn piinapenkkiin pannaan Kenneth ”Kentsu” Eriksson, joka teki pitkän uran väkivaltarikosten ja järjestäytyneen rikollisuuden parissa. Kolmannella kaudella järsitään Vuorisen Hilma-koiran kanssa luita myöten paitsi poliisin myös rikollisten historiaa sekä lipaistaan siinä sivussa vähän tämänkin päivän rikostutkintaa.
Jaksojen aiheina ovat kuulustelumenetelmät, teloitustavat, kehityskaari vanhan liiton lestinheittäjistä nykypäivän katujengiläisiin, poliisikoirat, poliisin ammatin ja koulutuksen muutos, seksityö, rikollisorganisaatiot nyt sekä historiassa, rikokset, joiden pääepäiltyjä ei ole todettu syyllisiksi, sekä Kentsun uraan liittyneet pahamaineiset rikolliset.